20% indirim kupon kodun: WENESOX20

Kaliteli Çorap Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli Çorap

Kaliteli çorap nasıl olmalı sorusu sıklıkla merak edilen konulardan biri. Peki, kaliteli çoraplar hangi özellikleri içermeli? Konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Kaliteli Çorap Hangi Özelliklerde Olmalı?

Kaliteli Çorap

Kaliteli çorap birçok önemli özellik içermelidir. Eğer kaliteli ve sağlıklı çoraplar giymek istiyorsak çoraplarınızın ipliklerinin ve ham maddelerinin doğadan elde edilmesine dikkat etmeniz gerekir. Kaliteli iplikler yazın terletmeyen ve kışın üşütmeyen, hava şartları ne olursa olsun ayaklarımıza uyum sağlamayı başarabilen ipliklerdir. Bundan dolayı çorap seçimi yaparken ipliklerine dikkat etmelisiniz.

Burun kısımları dikişsiz olan ve ayağınızı rahat ettirecek bir çorap da iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca sağlıklı giyinme adına tercih edecek olduğunuz çoraplar yıkanmış ve ütülenmiş olmalıdır. Ayaklarımızı dış etmenlerden ve ayakkabıdan korumak adına çorap giyeriz. Fakat ayaklarınızı çorap ile korumayı hedefliyorsak çoraplardan da korumayı hedeflemeliyiz.

Özellikle kış aylarında çorapların kalın olmasından çok sıcak tutma özelliğine odaklanmalısınız. Yaz aylarında ise sizi terletmeyen ince çoraplar tercih etmeniz gerekir. Bu sebeple de sağlıklı çorap tercihi yaparken bambu, kaşmir, yün, ipek gibi türevlerden oluşan çoraplar tercih sebebiniz olmalıdır.

Kaliteli Çorap Kumaşları

Kaliteli çorap kumaşları şu şekilde sıralanabilir:

  • Pamuk ipliği: En çok tercih edilen iplik türüdür. Çorap yapımının vazgeçilmezlerinden biridir. Pamuklu çoraplar ayak sağlığını optimal düzeyde teşvik eder.
  • Bambu ipliği: Bambu iplikleri doğal olması nedeni ile yumuşaktır. Örme ya da dokuma işlemlerine de oldukça uygundur. Çok iyi nem çekme özelliğine sahiptir bundan dolayı da bedenin nefes almasını sağlar ve kış aylarında özellikle bambu çorap tercih edilmesinin sebebi de budur. Bazı bambular elyaflardan kaynaklı olarak tüylenme yapabilirler.
  • Modal ipliği: Kaliteli çorap söz konusu ise bunlar modal ipliklerden de üretilir. Bu iplikler tamamen kayın ağacından üretilmiştir. Yaş ve kuru mukavemeti yüksek olan bir lif çeşididir. Yıpranmaya karşı da oldukça dayanıklı olan bu iplik türünü kış aylarında çorap olarak oldukça fazla tercih ederler. Çok iyi nem tutma özelliğine sahiptir.
  • Viskon ipliği: Bu iplikler söğüt ve kavak ağaçlarından üretilir. Nem alma özellikleri oldukça yüksek olduğu için baskı ve işlemlere oldukça elverişlidir. Bu yüzden de renklerin daha parlak görünmesini sağlar. Özellikle viskon elyafları ipek, pamuk, keten gibi diğer elyaflar ile karışımlı olarak da kullanılır.
  • Kaşmir İpliği: Kaşmir ipliği ipek kaşmir olarak da bilinir. Elde edilmesi oldukça zahmetlidir. Yapısı gereği yün ipinden daha parlaktır. Doğal lifte bulunan renkleri bej, gri, siyah beyaz, siyah, mavi sarı ve kahverengidir.

Siz de kaliteli çorap arıyorsanız; ayaklarınıza renk ve sağlık getirecek en iyi ürünleri keşfetmek için TIKLAYINIZ!

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir