20% indirim kupon kodun: WENESOX20

Doğru Çorap Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

doğru çorap ölçüsü

Ayakkabıda olduğu gibi doğru çorap ölçüsü belirlemek çorap hususunda da önemlidir. Rahat olmak ya da daha güvenli spor yapmak için doğru bedeni seçmek gerekir. Peki, doğru çorap ölçüsünü nasıl belirleyebilirsiniz?

Bir ayakkabının aksine çorap, ayağa daha kolay şekil verir. Çorap liflerinin esnekliği ayağın dış hatlarına daha iyi uyum sağlar. Ancak bu herhangi bir çorap için geçerli değildir. Bu anlamda kaliteli çorap tercihi bir adım öne çıkar. Temel bir kural olarak, ayakkabı seçiminde kullandığınız ölçü, çorap için de ideal olmaktadır.

Doğru Çorap Ölçüsü Seçerken Bunları Unutmayın

doğru çorap ölçüsü

Genellikle tüm çorap modelleri ve markalarında aynı ölçüler kullanılır. Bu nedenle bir bedenin kısa modeli ile uzun modeli arasında fark olmamaktadır. Sorun genellikle babet tipi modellerde ortaya çıkabilir. Bu çoraplar diğerlerine göre daha dar ve küçük boyutludur. Babet tipi çorap seçerken standart bedeninizden bir beden büyük çorap seçebilirsiniz. Bu sayede doğru çorap ölçüsü elde etmiş olacaksınız.

Bir beden büyük çorap seçmek yalnızca babet çoraplar için geçerli olmaktadır. Diğer çorap modelleri arasından seçim yaparken, ayağa tam oturması adına ayakkabı numaranızla aynı olan çorap tercih etmeniz önemlidir. Daha büyük bir çorap seçerseniz, ayaklarınız rahatsız olabilir. Ayrıca çoraplar daha büyük olduğu için yürürken kendinizi aşırı rahatsız hissedebilirsiniz. Bununla beraber küçük çorap seçimi de ayaklarınızı sıkabilir ve tahrişe yol açabilir.

Hangi Çorap Malzemesi Daha İyi?

Doğru çorap ölçüsü hakkında bilgi verdikten sonra çorap malzemesinden söz edelim. Pamuk çoraplar çoğunlukla en çok tavsiye edilenlerdir. Pamuk bileşeni ısı düzenleyicidir. Bu yüzden bu çoraplar sayesinde kışın ayaklarınız üşümez ve yazın da terleme sorunu ile karşılaşmazsınız. Pamuklu çorap modelleri kullanmak, ayak sağlığınızı en iyi şekilde teşvik edecektir.

Başka bir seçeneğiniz ise yün çoraplar. Kış aylarında bu çorap çeşidi de ayaklarınızın sıcak kalmasına olanak tanır. Yün çoraplar ısıyı çok iyi tutar ve teri iyi bir şekilde emer. Keten çoraplar da oldukça popüler ve sağlıklı. Nemi kolayca emebilen keten çorap, yaz ayları için de harika bir seçim olarak öne çıkıyor.

Siz de desenli çorap ve renkli çorap modelleri arasından seçim yapmak için TIKLAYINIZ!

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir