20% indirim kupon kodun: WENESOX20

Çorapla Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Çorapla Uyumanın Faydaları

Çorapla uyumanın faydaları oldukça fazladır. Ayaklarınızı yatakta koruma fikri size cazip geliyorsa, bunun hem avantajları hem dezavantajları var. Peki, çorapla uyumanın sağlık üzerindeki etkisi nedir?

Tatlıyı veya tuzluyu sevenler, kediyi ya da köpeği sevenler olduğu gibi çorapla uyumayı sevenler ve sevmeyenler mevcut. Birkaç araştırma, çorapla uyuyanların korunmaya ihtiyacı olan ve diğer insanlar ile daha derin ve yakın bir ilişki kurmaya çalışan insanlar olduğunu bulmuştur. Buna karşılık çorapsız uyuyanların da kişisel alanlarına çok değer veren bağımsız insanlar olduğu bilinmektedir.

Öyleyse çorapla uyumanın faydaları ve zararları nelermiş bir göz atalım.

Çorapla Uyumanın Faydaları

Çorapla Uyumanın Faydaları

Çorapla uyumanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok üşüyen bir insansanız, çorapla uyumak daha kolay ısınmanıza ve dolayısıyla da rahat şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.
 • Yapılan bir araştırma sonucunda çorapla uyumanın, enfeksiyonları ve mantarları önlediği bulunmuştur. Bunun nedeni ise uyku sırasında ayakların çarşaf gibi malzemeler ile direkt olarak temas halinde olmamasıdır. Bununla beraber çarşaflar sık olarak değiştiriliyor ise herhangi bir risk problemi oluşmayacaktır.
 • Hollanda’da yapılan bir diğer araştırmaya göre de cinsel ilişki esnasında çorap giymek kadın ve erkeklerin orgazma ulaşmalarını daha kolay hale getiriyor.
 • Çorapla uyumanın faydaları arasında sayılan bir diğer konu da raynaud rahatsızlığına karşı koruma oluşturmasıdır. Çok yaygın olmamakla beraber, bu rahatsızlık çoğunlukla el ya da ayak parmaklarındaki cildin belirli bölümlerini etkiler. Hatta dolaşım sorunlarına, el ve ayakta şişme ve zonklamaya da yol açabilir. Çorapla uyumak ayaklarınızı sıcak tuttuğu gibi aynı zamanda da ayak parmaklarındaki dolaşımı iyileştirebilmektedir.
 • Çorapla uyumanın ayakları daha fazla terlettiği gibi yanlış bir düşünce yaygındır. Ancak kaliteli çorap çeşitleri ayaklarınızda terleme yapmaz, aksine ayaklarınızın terlemesini önler. Kaliteli lifler içeren çorap modelleri, teri emerek ayaklarınızın kuru ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bu yüzden çorap seçimi son derece önemlidir.
 • Çorapla uyumak çatlamış topukları iyileştirebilir. Ayaklarınıza ince bir tabaka halinde nemlendirici uygulayıp, bir süre hava almasını sağladıktan sonra çorap giymeniz, topuklarınızda meydana gelen çatlakları yok etmeye yardımcı olacaktır.

Çorapla Uyumanın Zararları

Çorapla uyumanın faydaları hakkında bilgi paylaştıktan sonra çorapla uyumanın zararları nelerdir bunlardan söz edelim:

 • Çorapla uyumanın ana nedeni, bu eylemin, dolaşımı iyileştirmesidir. Ayaklar havadayken kan daha kolay akar. Hatta ayak bileklerinde varis ya da iltihap sorunlarının ortaya çıkmasına engel olur. Ancak çorabın dolaşımınızı olumsuz etkilememesi adına çok sıkı olmaması gerekir. Eğer çorabınız ayağınızda ve ayak bileğinizde iz bırakıyorsa çok sıkıdır ve bu durum dolaşımı olumsuz anlamda etkileyebilir.
 • Uyurken giydiğiniz çoraplar temiz değilse mantar ve enfeksiyon riski ortaya çıkar. Bu nedenle de eve geldiğinizde çoraplarınızı değiştirmeniz tavsiye edilir. Uyurken çorap giymekten hoşlanıyorsanız, bu esnada temiz ve esnek çoraplar kullandığınızdan emin olmalısınız.
 • Gözeneksiz malzemeden yapılmış kalitesiz çoraplar giymek, uyurken ve normal zamanda ayakta terleme yapabilir. Bu yüzden de çorap seçiminize dikkat etmeli ve terletmeyen çorap kullanmalısınız.
 • En sıcak havalarda çorapla uyumak sizi rahatsız edebilir ve hatta uyku sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple, özellikle aşırı sıcak havalarda uyku sırasında çorap giymemeyi tercih edebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir