20% indirim kupon kodun: WENESOX20

Çorap Yapımında Kullanılan İplikler

Çorap Yapımında Kullanılan İplikler

Günlük kullanıma uygun kaliteli çorap çeşitleri, çoğunlukla pamuklu ipliklerden elde edilir. Peki, terletmeyen çorap ve kaliteli çoraplar için tercih edilen iplik türleri nelerdir? Çorap yapımında kullanılan iplikler aşağıdaki gibidir.

Çorap Yapımında Kullanılan İplikler

Bambu İpliği

Bambu çorap iplikleri, yumuşak bir giyim deneyimi sunar. Bu iplik türleri dokuma veya örme işlemlerine uygun olmaktadır. Ayrıca bambu iplikler diğer iplik türleri ile de karıştırılarak kullanılabilir. Kaliteli çorap yapımında kullanılan iplikler arasında yer alan bambu iplikler, UV ışınlarına karşı koruma sağlıyor ve aynı zamanda antibakteriyel özellikler içeriyor. Bu yüzden de sağlıklı çorap denilince akla gelen ürünler genelde bambu iplikten elde edilen çoraplar oluyor.

Modal İpliği

Çorap yapımında kullanılan iplikler arasında bir diğeri de modal iplik. Bu iplik çeşidi kayın ağacından elde ediliyor. Tamamen doğal olan modal iplik, yaş, kuru ve doğal mukavemeti yüksek olan bir lif içeriyor. Modal iplikle dokunan çoraplar, yumuşak bir kullanım deneyimi sunuyor. Modal çorapların bir diğer önemli özelliği ise nemi çekebilmesidir. Bu yüzden terletmeyen çorap arayanlar için modal iplikle üretilen ürünler iyi bir seçim olabiliyor.

Viskon İplik

Çorap yapımında kullanılan iplikler arasında viskon iplik de yer alıyor. Bu iplikler söğüt, okaliptüs, kavan ağacından elde edilen liflerden oluşuyor. Aynı zamanda viskon iplikler tıpkı pamuk gibi selülozdan oluşuyor. Bu yüzden de kaliteli çorap giyme deneyimi için viskon iplikten yapılan çoraplar da bir adım öne çıkıyor. Bu tarz çorapların nem çekme özelliği sunması da ek bir avantaj oluyor. Baskı ve boya işlemine elverişli olan viskon çoraplar, desenli çoraplar giymenize izin veriyor. Aynı şey renkli çoraplar için de geçerli oluyor.

Kaşmir İpliği

Çorap yapımında kullanılan iplikler listesinde kaşmir iplikler de var. Kaşmir keçisinin kıllarından yapılan bu iplik, tıpkı ipek ipliklere benziyor. Yumuşak ve konforlu bir çorap giyim deneyimini garantiliyor. Elde edilmesi biraz zahmetli ve zor olduğundan ötürü kaşmir çoraplar fiyat bakımından da yüksek olabiliyor.

Yün İpliği

Ağırlıklı olarak koyun yününde elde edilen liflerdir. Yün iplik elde edilen çorabın en önemli özelliği ise sıcak tutması ve nemi iyi derecede çekmesi oluyor. Özellikle de kış mevsiminde bu tür iplikten yapılan çorapların giyilmesi öneriliyor. Renkli iplik olarak da yün iplik tercih edilebiliyor. Bu nedenle yün iplikli çoraplar renkli çoraplar giymemizi mümkün kılıyor.

Angora İpliği

Çorap yapımında kullanılan iplikler listesinde bulunan Angora ipliği, esasen Angora yani Ankara Tavşanı tüylerinden elde edilen liflerden yapılıyor. Kırkım esnasında tavşana herhangi bir zarar verilmiyor. Doğal bir termal yapısı olan bu iplikler çorap yapımında da sıklıkla tercih ediliyor. Genelde kış sporları yapanlar için Angora iplikli çorap öneriliyor. Çünkü bu çorapların sıcak tutma olasılığı son derece fazla oluyor.

İpek İpliği

Bu iplik türü ise ipek böceğinden yapılan liflerden geliyor. Güzel görünümlü, parlak, yumuşak ve dayanıklı çoraplar elde edilen ipek ipliği, her mevsim boyunca güvenle kullanılan çoraplar sunuyor. Bu tarz çoraplar güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma oluştururken diğer yandan da ayakları terletmiyor ve ayak sağlığını optimal anlamda destekliyor.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir