20% indirim kupon kodun: WENESOX20

Çorabın Tarihçesi

çorabın tarihçesi

Çorabın tarihçesi nedir? Çoraplar farklı şekil boyut, renk, kalınlık, desen ve malzeme içerir. Peki, çorapların tarihçesi nedir? İlk çorap ne zaman ve neden üretildi? Detayları inceleyelim.

Çorabın Tarihçesi

Çorabın tarihçesi oldukça ilginç. Neolitik dönemde insanlar soğuktan ayak ve bacaklarını korumak istediler. Çoraplar, ilk bot ve ayakkabının gelişimiyle birlikte ortaya çıktı. İlk çoraplar tamamen ayağa sarılmış bir tür bandaj gibiydi. Çoraplarla ilgili ilk anlatım MÖ sekizinci yüzyıla denk geliyor. O dönem Yunan şair Hesiod ilk defa çoraplardan bahsetmiştir.

Esasen çorap endüstrisinin doğuşu 256 senesinde Mısır’da olmuştur. Bir çocuğun mezarında bulunan bir çift çorap, bu endüstrinin daha da gelişmesini tetiklemiştir. Ayrıca bulunan ilk çorap İngiltere’nin Leicester kentindeki şehir müzesinde görülebiliyor.

O dönemlerde çorabın amacı, ayağı ayakkabı sesinden ve soğuktan korumaktı. Küçük bir giysi olarak öne çıkıyordu. Çorap o zamanlarda yünden, keçeden ve dokunmamış kumaştan yapılıyordu. Zamanla kaba malzemelerin ciltte tahrişe neden olduğu anlaşıldı ve çoraplara küçük astarlar eklendi. Bu astarlar genellikle insan ve hayvan saçından elde edildi.

çorabın tarihçesi

İlk Çorabı Kim İcat Etti?

Çorabın tarihçesi söz konusu olduğunda ilk çorabı kimin icat ettiği de merak konusu. Fakat bu sorunun cevabı ne yazık ki bilinmiyor. Çorabın mucidinin kim olduğu bilinmemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ancak ne zaman ve nerede icat edildiğini bilmekteyiz.

Romalılar ikinci yüzyılda çorap giyiyorlardı. Bu tarihten önce genellikle ayaklarına ayakkabı ve sandaletten başka bir şey giymezlerdi. Çorap olarak ise ayakta yuvarlanmış, uzun görünümlü yün kumaş şeritler kullandılar. Bu çoraplar ayak bileğinden bacağın orta kısmına kadar uzanıyordu.

Barbarlar, çorabın kullanımını daha önceden biliyorlardı. Onlardan Romalılar ayakkabıların ayağı koruduğunu öğrendiler. Bu dönemdeki çorapların bir dezavantajı vardı ki o da ıslandıklarında bacak ve ayak üzerinde ciddi bir baskı yapmasıydı. Bu da insanların rahatsız olmasına yol açıyordu.

Çorapların Evrimi

Çorabın tarihçesi ve evrimi de ilgi çekici. Peki, çorap Antik Çağ’dan bu yana çok gelişti mi? Gerçek şu ki, bu sorunun cevabını rahatlıkla ‘’evet’’ şeklinde yanıtlayabiliriz. İlk önce Roma’da renkli çoraplar yapılmaya başlandı. Bu çoraplar esnek olmadığından ötürü onları giymek için büyük bir güç sarf etmek gerekiyordu.

Çorap dünyasında ilk devrim ise İngiltere’de 1. Elizabeth döneminde gerçekleşti. Daha yumuşak formlu çorap o dönemde tasarlandı. Çoraplar, makinelerin kullanılması ve sanayileşmenin gerçekleşmesiyle beraber pamuklu kumaşlardan elde edildi. Ayrıca ipek çorap giyen ilk batılı kadın da 1. Elizabeth oldu.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir