20% indirim kupon kodun: WENESOX20

Ayaklarda Kaşıntı Neden Olur?

Ayaklarda Kaşıntı

Ayaklarda kaşıntı, çoğu insanın başına gelen bir durum. Ayak kaşıntısına özellikle kış mevsiminde kuru cilt sebep olur. Bununla beraber, bir diğer çok yaygın sebep, bir dermatolog tarafından önerilen antifungal merhemlerle tedavi edilebilen mantarın aşırı büyümesidir.

Ayaklarda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda Kaşıntı

Kaşıntılı ayaklar, örneğin alerji, sedef hastalığı ya da dolaşım bozukluğu gibi daha az yaygın problemlerden de kaynaklanabilir. Problemi tanımlamaya ve buna neyin sebep olduğuna bağlı olarak en uygun tedaviyi belirlemeye yardımcı olan başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Ayaklarda kaşıntı sebepleri aşağıdaki gibidir:

Kuru Cilt

Bu bölgede yağ bezleri bulunmadığından ayak derisi kolayca kuruyabilir ve insanlar bu bölgede hidrasyona dikkat etmezler. Bu kuruluk, tedavi edilmezse yoğun ve kalıcı kaşıntıya yol açabilir.

Periferik Nöropati

Bu rahatsızlık, vücudun sinirlerinde meydana gelen, ağrı, karıncalanma, kuvvetsizlik, vücudun belirli bölgelerinde hassasiyet ve kaşıntı gibi belirtilere neden olan bir dizi değişiklikten oluşur.

Sedef Hastalığı

Ayaklarda kaşıntı sebepleri arasında bir diğeri de sedef hastalığı. Sedef hastalığının tedavisi yoktur, ancak cilt için kremler ve merhemler ile bağışıklık sistemi desteklenebilir.

El-Ayak-Ağız Sendromu

El-ayak-ağız sendromu, bir virüsün neden olduğu çok bulaşıcı bir hastalıktır. Boğaz ağrısı, iştahsızlık, ağızda aftlar, yüksek ateş, ellerde ve ayaklarda küçük kabarcıklar veya lekeler gibi ciddi belirtilere yol açar.

Alerji

Deri alerjisi, cildin farklı bölgelerinde kendini gösterebilen ve örneğin gıda, kozmetik, ilaç, güneş veya böcek ısırıkları gibi nedenlerle ortaya çıkabilen ve kaşıntı, kızarıklık, pullanma gibi belirtilere neden olabilen inflamatuar bir reaksiyon ile karakterizedir.

Kötü Dolaşım

Kötü dolaşım da ayaklarda kaşıntı nedenidir. Yetersiz dolaşım, kanın damarlardan geçişindeki zorluk, ellerin üşümesi, ayaklarda şişme, ayak ve bacaklarda karıncalanma hissi yaratabilir. Aynı zamanda bacaklarda ağrıya da neden olabilir. Kötü dolaşımı önlemek amacıyla ayakları sıkmayan çorap ve ayakkabı kullanımı önemlidir.

Kadınlarda daha sık görülen bu problem, hamilelik döneminde daha da şiddetlenebilir ve ayaklarda belirgin şişliklere sebep olabilir. Kan dolaşımını iyileştirmek için sık sık egzersiz yapın, elastik çoraplar kullanın. Uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının, tuz alımını azaltın ve ideal kilonuzu koruyun.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir